• Lata doświadczeń w biznesie
img

Przepis na proste, domowe wino z polskich winogron – tylko 3 składniki!

​W Polsce coraz częściej decydujemy się na produkcję domowego alkoholu. Nie wynika to jednak z tego, że ten sklepowy jest dla nas za drogi czy trudno dostępny – dla części to pasja, do innych wyzwanie, dla innych chęć sprawdzenia się i zrobienia czegoś swojego. Z tego powodu decydujemy się nie tylko na bimber czy wrzenie piwa w domowych warunkach, ale również na produkcję domowego wina. Dzisiaj przedstawimy Wam przepis, który idealnie sprawdzi się w przypadku osób początkujący – aby wykonać to wino domowe, będziecie potrzebować jedynie 3 składników.

Składniki:

• 10 kilogramów polskich winogron,

• 2 kilogramy cukru,

• 4 lity wody.

 

Niezbędny sprzęt:

• gąsior o pojemności 25 litrów,

• rurka fermentacyjna.

 

Jak widać, nie potrzebujemy ani skomplikowanych składników, ani drogiego sprzętu, co dla wielu początkujących jest najważniejsze. Sam przepis również jest po prostu piekielnie prosty!

 

1. Na początku musimy zdobyć winogrona – 10 kilogramów. Nie myjmy ich jednak, a jedynie oddzielmy od gałązek, jeżeli będzie taka konieczność. Nalot na winogronach (który znika podczas mycia) wspomaga fermentację – to właśnie dzięki niemu nie są nam potrzebne drożdże!

2. Czas na miażdżenie winogron. W tym wypadku, jeżeli ktoś ją posiada, można użyć praski do winogron, lecz idealnie sprawdzi się tłuczek do mięsa lub podobne, kuchenne narzędzie – ważne, aby winogrona były zmiażdżone.

3. Przygotowujemy i czyścimy gąsior, którego będziemy używać.

4. Wlewamy do naszego gąsiora miazgę, którą uzyskaliśmy w pkt. 2.

5. Mieszamy wodę z cukrem, mieszamy i sprawdzamy, czy cukier odpowiednio się rozpuścił

6. Wlewamy otrzymany w poprzednim punkcie roztwór do miazgi, która już znajduje się w gąsiorze.

7. Zamykamy gąsior, jednocześnie używając do tego rurki fermentacyjnej. Do rurki fermentacyjnej nalewamy oczywiście wody – dzięki temu z jednej strony będziemy mogli obserwować, jak wino pracuje, z drugiej strony samo wino będzie odpowiednio zabezpieczone, również przed owadami, które bez wody w rurce mogłyby dostać się do naszego trunku.

8. Odstawiamy wino na 6-7 tygodni.

9. Przez 6-7 tygodni przynajmniej co kilka dni sprawdzamy, czy z winem jest wszystko dobrze. Najczęściej mogą pojawić się dwa problemy. Pierwszym z nich jest brak wody w rurce fermentacyjnej. Wtedy koniecznie jej dolewamy. Drugim jest podchodzenie fermentującej miazgi blisko rurki fermentacyjnej – jeżeli tak się dzieje, wyciągnijmy jej trochę. W przypadku zalecanych przez nas proporcji i użycia gąsiora o pojemności 25 litrów nie powinniśmy mieć jednak tego problemu.

10. Po 6-7 tygodniach odcedzamy miazgę od wina. W tym momencie powinniśmy również sprawdzić, czy trunek, który otrzymaliśmy, ma dla nas odpowiedni smak. Jeżeli jest dla nas zbyt mało słodki, możemy go dosłodzić na tym etapie produkcji.

11. Czyścimy gąsiora, w którym ostatnio znajdowało się nasze wino.

12. Odcedzone wino (i potencjalnie dosłodzone) znowu wlewamy do naszego gąsiora.

13. Całość zabezpieczamy znowu za pomocą rurki fermentacyjnej i wlewamy do niej wodę.

14. Całość odstawiamy na okres od 4 do 5 tygodni.

15. Przez ten czas znowu obserwujmy, czy z winem nie dzieje się nic złego oraz, czy przez cały ten okres w rurce fermentacyjnej znajduje się woda.

16. Wino jest gotowe w momencie, w którym przestaje pracować. Wtedy kończy się fermentacja, co w praktyce oznacza koniec buzowania.

Nasze wino jest gotowe! Jak widać, przepis jest naprawdę prosty. Nie wymaga od nas dużego nakładu pracy, jednak proces faktycznie trwa długo, bowiem nawet do 12 tygodni. Pamiętajmy, aby w tym okresie przynajmniej 2 razy w tygodniu kontrolować, czy z winem nie dzieje się nic złego i czy w rurce fermentacyjnej znajduje się woda. Dzięki temu będziemy pewni, że nasz wysiłek po prostu nie pójdzie na marne, co jest przykre zwłaszcza w końcowym procesie produkcji, gdy do jej końca zostały odstanie dni, czy tygodnie.

Powodzenia i mamy nadzieję, że wino naprawdę będzie Wam smakować!

Zobacz również