• Lata doświadczeń w biznesie
img

Domowy sposób na wyśmienite brandy

Brandy kojarzy nam się z reguły z alkoholem dla koneserów, wyrafinowanym wysublimowanym, dostępnym dla ludzi z wyższych sfer. Tymczasem to destylowane wino możemy spróbować zrobić w zaciszu własnego domu. Wykorzystajmy do tego swoje ulubione wino. Wówczas nasze brandy będzie miało wyjątkowy smak oraz indywidualny charakter. Taka zabawa może okazać się bardzo wciągająca. 

Kilka kroków do zrobienia domowego brandy 

Pierwszym etapem jest wybór wina. Może okazać się, że będziemy mieli z tym wyborem trochę kłopotów. Brandy może powstać zarówno z win białych, czerwonych, jak i różowych. Musimy jednak mieć na uwadze fakt, że proces destylacji spowoduje zmianę smaku. Samo pojęcie destylacja brzmi nieco skomplikowanie, ale bez obaw. Jeżeli nie znamy prostych, domowych sposobów na destylację, możemy zakupić specjalny aparat do destylacji. Przygotowaną butelkę, przed nalaniem do niej alkoholu, należy bardzo dokładnie wyparzyć wrzątkiem. Napełnioną butelkę zamykamy nowym korkiem i odkładamy do leżakowania. Brandy robione w tradycyjny sposób zawsze podlega leżakowaniu. Jednak pamiętajmy o tym, że wino, które wykorzystaliśmy do produkcji naszego brandy, było już leżakowane, więc ten etap możemy spokojnie ominąć. Oczywiście odłożenie brandy na jakiś czas spowoduje, że będzie miało ono więcej smaku i aromatu. Polecamy co najmniej 3 miesiące leżakowania. 

Po okresie oczekiwania nadszedł czas na degustację. Moment ten zawsze wiąże się z dreszczykiem emocji. Nie jesteśmy przecież pewni, jaki smak brandy udało nam się uzyskać. Z reguły okazuje się, że brandy przygotowana w ten sposób w niczym nie ustępuje trunkom oferowanym w sklepach, nawet tym z wyższych półek. Gwarancją doskonałych efektów naszej pracy może być wykorzystanie dobrej jakości wina. Nie pozostaje nam nic innego, niż napełnienie szklaneczki domową brandy i stopniowe poznawanie jej smaku oraz aromatu. 

Czy to jest legalne?

Na koniec mała uwaga. Zgodnie z Ustawą z dnia 2 marca 2001 roku o wyrobie spirytusu, wyrobie i rozlewie wyrobów spirytusowych oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych nielegalna produkcja alkoholu zagrożona jest karą do roku więzienia.  Oczywiście nie grozi nam nic, jeżeli produkujemy brandy na swoje własne potrzeby. Jednak na wszelki wypadek lepiej nie chwalić się tym faktem na prawo i lewo, a nóż znajdzie się ktoś „życzliwy” i w trosce o poszanowanie prawa narazi nas na niepotrzebne nieprzyjemności. 

 

Zobacz również