• Lata doświadczeń w biznesie
img

Kupno sprzetu do winiarstwa domowego porady

Domowy wyrób wina to prawdziwa sztuka. Każdy, kto chce rozpocząć swoją przygodę z winiarstwem, powinien dokonać zakupu odpowiedniego sprzętu. Co prawda fermentacja, jest naturalnym procesem i będzie zachodziła bez względu na wykorzystane naczynia. Jednak sprawdzony sprzęt da nam pewność, że wszystko będzie przebiegać, jak należy. Czego więc potrzebuje każdy początkujący winiarz?

Balon albo pojemnik fermentacyjny

Balon, zwany również gąsiorem, dymionem lub galonem to szklane naczynie o charakterystycznym gruszkowatym kształcie. Szerokie na dole i zwężające się ku górze. Na początek najlepiej zainwestować w balon około piętnastolitrowy. Dzięki temu, że balon jest wykonany ze szkła, można bardzo łatwo obserwować proces fermentacji i go kontrolować. Balon zatykany jest silikonowym korkiem. Jest więc całkowicie szczelny. Dzięki temu wewnątrz panuje odpowiednie ciśnienie, a tlen nie dostaje się do środka. 

Innym rozwiązaniem jest specjalny pojemnik fermentacyjny. Wykonany jest na ogół z tworzywa sztucznego i zamykany plastikową pokrywą. Niestety przy wielokrotnym otwieraniu, stuprocentowa szczelność jest zagwarantowana jedynie na początku. 

Silikonowy korek lub plastikowa pokrywa z rurką fermentacyjną

W zależności od wybranego naczynia należy dokupić odpowiednie, szczelne zamkniecie. W przypadku balona będzie to korek, w przypadku naczynia do fermentacji plastikowa pokrywa. To elementy niezbędne, aby wytworzyć odpowiedni „mikroklimat” wewnątrz naczynia. Podstawowym kryterium ich wyboru jest szczelność. Jednak zarówno korek, jak i pokrywa muszą być wyposażone w rurkę fermentacyjną. Przez rurkę wydobywają się gazy nagromadzone w naczyniu w wyniku procesu fermentacji. Ponieważ jednak w rurce znajduje się woda lub ocet, powietrze, które mogłoby dostać się do butli, jest blokowane. 

Wężyk z tworzywa sztucznego 

Dzięki silikonowemu wężykowi możliwe jest ściągnięcie, czyli odessanie wina, znad nastawu. Wystarczy „zaciągnąć” wino, aby klarowną zawartość balona oddzielić od gęstego osadu. Należy zwrócić uwagę na to, aby wężyk posiadał specjalny atest pozwalający na kontakt z produktami spożywczymi. 

Oczywiście istnieje, poza tym, mnóstwo przyrządów ułatwiających kontrolę procesu fermentacji. Jeżeli chcemy mieć wpływ na moc wina oraz jego smak, warto zaopatrzyć się w cukromierz, pozwalający określić ilość cukru w winie oraz stężenie alkoholu. Inne akcesoria takie, jak korkownice, kraniki oraz pompki z pewnością ułatwiają domową produkcję wina, ale nie są niezbędne. 

 

Zobacz również