Winiarze często starają się zmniejszyć zawartość siarczynów w winie, mimo że są one potrzebne z różnych powodów. Wyjaśnimy, jaką rolę odgrywają siarczyny w produkcji wina. Będziesz mógł wybierać spośród wielu ekskluzywnych win o niskiej zawartości siarczynów.
Siarkowanie wina - dlaczego jest to potrzebne?
Siarczyny to sole kwasów siarkowych. Dwutlenek siarki rozpuszcza się w wodzie, tworząc siarczyny. Siarczyny to ogólna nazwa szerokiej gamy substancji, takich jak siarczyny sodu, potasu lub wapnia. Nie muszą to być substancje syntetyczne z etykietą "E". Siarczyny są naturalną częścią naszego ciała i można je znaleźć w wielu produktach spożywczych.
Na czym polega proces siarkowania? Siarczyny są dodawane do wina po zmieleniu winogron. Zapobiega to niepożądanemu utlenianiu. Siarczyny są dodawane do wina tuż przed fermentacją. Winogrona są wtedy chronione przed rozwojem dzikich drożdży. Winiarz może fermentować wino dopiero później przy użyciu wymaganych drożdży winiarskich.
Ile siarczanów jest w winach?
Poziom siarczynów powinien być wyraźnie określony na etykiecie wina. Prawo określa maksymalną ilość tlenku siarki, która może być obecna w winie.
Wina zawierające cukier resztkowy w ilości mniejszej niż 5 gramów na litr. Wina białe mogą zawierać do 200 mg SO2 w litrze. Tlenek siarki jest dozwolony w winach czerwonych do 150 mg/l. Wina zawierające więcej niż 5 gramów cukru resztkowego na litr mogą zawierać od 250 mg do 300 mg SO2 na litr.
Zawartość siarki w winach lodowych i słomianych może osiągnąć 400 mg na litr.
Czerwone wino zawiera mniej siarczynów Wina czerwone mają nieco niższą zawartość siarki niż wina białe, jak zapewne słyszałeś. Istnieje kilka powodów, dla których zawierają one mniej siarczynów: Są mniej podatne na utlenianie. Zawierają taniny, które mają własne działanie stabilizujące. Fermentacja malolaktyczna to proces, który zachodzi podczas produkcji prawie każdego czerwonego wina. Pomaga to utrzymać stabilność bakterii w produkcie końcowym. Skórki, z których są fermentowane, zawierają przeciwutleniacze.
Białe wina zawierają więcej siarczynów niż czerwone. Co jest tego przyczyną? Podczas fermentacji sok winogronowy nie ma kontaktu ze skórkami. Białe wina nie zawierają zatem żadnych przeciwutleniaczy znajdujących się w skórkach. Są bardziej podatne na utlenianie. Białe wina fermentują szybciej. Zawierają więcej cukru, który jest dobrym smakiem dla wielu bakterii. Siarczyny zapobiegają namnażaniu się bakterii i psuciu wina. Ponadto wina o wysokiej zawartości cukru resztkowego mogą zacząć ponownie fermentować w butelkach. Siarczyny również temu zapobiegają. Siarczyny są odpowiedzialne za rześkość białych win, ich kwiatowe aromaty i żywy kolor. Istnieją jednak białe wyjątki. Chardonnay jest przykładem wytrawnego wina o wysokiej zawartości garbników. W związku z tym może zawierać mniej siarczynów w porównaniu do słodszych win.