• Lata doświadczeń w biznesie
img

Co nam mówią etykiety win?

Każde wino jest inne. Poszczególne rodzaje i gatunki win różnią się między sobą pod względem smaku oraz aromatu, a te z kolei zależą od wielu czynników. Czy istnieje sposób, aby spośród butelek win dostępnych na sklepowych półkach wybrać wino o konkretnych parametrach? Nie wszyscy dysponujemy przecież specjalistyczną wiedzą na ten temat. Tak jak my posiadamy dowód osobisty identyfikujący naszą osobę, tak każde wino posiada etykietę, zawierającą wiele ważnych informacji. Nie liczmy za bardzo na to, że wina importowane z innych krajów będą posiadały dane w języku polskim. Jednak nawet bez znajomości języków obcych jesteśmy w stanie dowiedzieć się czegoś więcej o danym winie. Oto informacje, które z pewnością znajdziemy na etykietach win.

Wina angielskie i amerykańskie

Na etykietach win angielskich i amerykańskich nie zawsze podawany jest rocznik zbioru winogron. Jeżeli się na nich znajduje, to powyżej znajdziemy informację o szczepie. Na etykiecie widoczna jest z pewnością nazwa winiarni oraz marka danego wina. Często podaje się również region winiarski, z którego pochodzi wino. Nazwa winnicy podana wraz z regionem winiarskim oznacza, że to właśnie z niej pochodzi co najmniej 95 % winogron. Z etykiety dowiemy się również, jaka jest moc danego trunku, a więc zawartość alkoholu na jednostkę objętości. Bardziej szczegółowe dane podawane są z reguły z tyłu etykiety. 

Wina francuskie

Na etykietach win francuskich podany jest producent oraz nazwa wina. Oznaczenie Grand Vin mówi nam, że jest to pierwsze wino z danej winnicy. Znajdziemy również z pewnością dane na temat klasy danej winnicy. Wino najwyższej klasy określane jest, jako Premier Grand Cru Classe. Apelacja, czyli AOC (Appellation d'origine Contrôlée) jest swego rodzaju gwarancją, że wino pochodzi z określonego ściśle obszaru. Najlepsze wina posiadają apelacje gminne, wina niższej jakości apelacje regionalne. 

Wina włoskie

Etykiety win włoskich poinformują nas o nazwie winnicy, rodzaju wina i regionie, z którego ono pochodzi oraz roczniku zbioru winogron. Tu również znajduje się tzw. apelacja, ale według włoskiej klasyfikacji. Najwyższej jakości wino oznaczane jest apelacją DOCG, czyli Denominazione di Origine Controllata e Garantita. Kupując takie wino, możemy być pewni, że przeszło specjalne testy walorów smakowych. Etykieta poinformuje nas również o producencie wina oraz kraju jego pochodzenia. Bardzo często znajdują się tu również dane na temat butelkowania. 

Wina niemieckie

Na etykietach win niemieckich nie może zabraknąć informacji o producencie wina, roczniku zbiorów, danych na temat winnicy i miejsca pochodzenia wina oraz szczepu winogron. Znajdziemy tu również kategorię wina według dokładnie uporządkowanej, jak przystało na Niemców, specyfikacji, region winiarski oraz klasę wina. Tafelwein oznacza wino podstawowe, Landwein wino regionalne,  QbA to wino jakościowe. Jeżeli zależy nam na winie najwyższej jakości, powinniśmy szukać na etykiecie symbolu QmP. 

 

Zobacz również