• Lata doświadczeń w biznesie
img

O tajnikach degustacji wina

Wino to trunek wyjątkowy. Nic, więc dziwnego, że z jego degustacji uczyniono prawdziwą sztukę. Sztukę, która pozwala odkryć wszystkie tajemnice wina. Degustacja to znacznie więcej, niż picie wina. To jego analiza pod kątem smaku, zapachu, a także wyglądu. 

Zaangażuj zmysł wzroku!

Na ocenę wyglądu wina ma wpływ wiele czynników, a wśród nich barwa wina, jego przejrzystość, blask, intensywność oraz płynność. Koneserzy wina doskonale zdają sobie sprawę z tego, że kolor wina zależy w znacznej mierze od gatunku oraz szczepu, jednak nie tylko. Młode wina charakteryzują się żółto – zielonym zabarwieniem. Wina białe wraz z upływem czasu zmieniają swoją barwę na ciemniejszą, niekiedy żółkną. Z kolei dosyć intensywny na początku kolor win czerwonych traci z czasem na intensywności. Wina czerwone często zyskują charakterystyczny pomarańczowy odcień. Ważnym elementem oceny wzrokowej wina jest ustalenie, czy nie posiada ono zanieczyszczeń, osadów albo zmętnień. Co ciekawe, zbyt szklista powierzchnia wina to wyraźny sygnał, że wino zawiera sporą ilość kwasów. Dotyczy to szczególnie wina młodego. 

Oceń zapach wina!

Jednym z parametrów oceny aromatu wina jest jego intensywność. Niektóre z win charakteryzują się bardzo mocnym, inne słabym aromatem. Ważna jest również jakość zapachu. Wina mogą być przejrzałe, szlachetne, drażniące lub eleganckie. Charakter aromatu zależy od wykorzystanych surowców np. kwiatowy, owocowy czy roślinny. Wyróżnia się trzy zasadnicze aromaty win:
- zapach odmiany winogron,
- zapach wtórny, który jest dziełem fermentacji,
- zapach trzeciorzędny, który powstaje w wyniku dojrzewania wina. 

Aby dobrze ocenić zapach wina, należy go dotlenić. Taki efekt daje mieszanie wina w kieliszku, które wyzwala związki zapachowe łączące się z tlenem. W ten sposób możemy docenić prawdziwy bukiet wina. Zapachy, których nie powinniśmy poczuć, gdyż świadczą o wadach wina, to: zapach siarkowodoru, drożdży, pleśni, zgnilizny, octu, smoły oraz korka. 

Najważniejszy punkt degustacji, czyli smak wina 

Podczas analizy smakowej ocenie podlegają takie parametry, jak zawartość cukru, kwasowość, zawartość alkoholu, pienistość oraz garbnikowość. Ważna jest nie tylko zawartość cukru i kwasów, ale również równowaga między nimi. W czasie degustacji można delikatnie siorbać. Nikt nie posądzi nas wówczas o złe maniery. Umiejętny sposób picia wina pozwala poznać wszelkie jego sekrety. Należy zatem  napowietrzyć każdy łyk wina, a następnie rozprowadzić je po całym języku i jamie ustnej. Dopuszczalne jest także wypluwanie wina do specjalnych pojemniczków. 

Degustacja wina musi obejmować trzy, wymienione etapy. W przeciwnym wypadku ocena wina nie będzie rzetelna i prawidłowa.  Król Edward VII mawiał: "Wino nie tylko się pija. Wino się wącha, obserwuje, podziwia, smakuje, sączy, delektuje i o winie się mówi”. Trzeba przyznać, że brytyjski władca miał wiele racji.

 

Zobacz również