Ten, kto choć raz spróbuje samodzielnie wyprodukować domowe wino, może spodziewać się, że jednorazowa akcja, może zamienić się w prawdziwą pasję. Bo domowe winiarstwo to wspaniałe, piękne i wciągające hobby. Produkcja wina w zaciszu własnego domu daje przede wszystkim możliwość sporządzenia trunków o wyjątkowym smaku i aromacie. Kiedy już nabędziemy wprawy i doświadczenia, niejednokrotnie okazuje się, że nasze wina smakują lepiej, niż te, które możemy kupić w sklepach. Nie da się również ukryć, że wyrób wina może przynieść wiele satysfakcji. Poczęstowanie gości własnym winem, które w dodatku wzbudza wiele zachwytów, daje ogromną radość i jest powodem do dumy.
Naczynia z pomocą, których przeprowadzimy fermentację
Do wytwarzania wina używa się zazwyczaj szklanych naczyń o charakterystycznym gruszkowym kształcie. Są one nazywane balonami lub gąsiorami. Umieszcza się jej w koszach plastikowych oraz wiklinowych. Balony posiadają szczelne zamknięcie w postaci gumowego korka z rurką fermentacyjną. Rurka, w której znajduje się woda lub ocet uniemożliwia przedostawanie się powietrza do środka naczynia, a jednocześnie uwalnia z niego gazy, które powstają w wyniku procesu fermentacji. Szklany balon ma jedną, zasadniczą zaletę. Przez szkło można obserwować cały proces fermentacji oraz kontrolować jego przebieg. Innym rozwiązaniem są specjalne pojemniki do fermentacji zamykane plastikową pokrywą, w której montuje się rurkę fermentacyjną. Są one z pewnością łatwiejsze do utrzymania w czystości, natomiast zdecydowanie mniej szczelne, niż szklane balony.
Surowce potrzebne do wyrobu wina
Podstawowym surowcem do wyrobu domowych win są oczywiście owoce. Możemy wykorzystać zarówno nasze krajowe winogrona, jabłka, gruszki, śliwki, maliny, agrest, porzeczki, truskawki, jak i owoce południowe takie, jak cytryny, pomarańcze, ananasy, mango czy kiwi. Istotne jest to, aby były to owoce wysokiej jakości. Dodatkiem do win mogą być także owoce suszone oraz miód. Wiele osób może być zaskoczonych faktem, że domowe wina robi się również ze zbóż np. żyta, pszenicy, ryżu lub kukurydzy.
Do win, zwłaszcza tych robionych z owoców krajowych, konieczne może być dodanie cukru w postaci syropu cukrowego. To od ilości cukru zależy moc wina, gdyż właśnie z niego w procesie fermentacji powstaje alkohol. Większość moszczy owocowych wymaga rozcieńczenia wodą. Zaleca się, aby była to woda przegotowana, oligoceńska lub butelkowana. Ostatni, ale nie mniej ważny, składnik wina domowego to drożdże, dzięki którym możliwa jest fermentacja. Drożdże wymagają dodania do nastawu pożywki, która dostarcza im wszelkich składników odżywczych. Dzięki temu fermentacja jest szybsza oraz wydajniejsza.